Kostel svatého Bartoloměje v Chebu
Návštěvní doba: | Květen – Září | Úterý – Neděle | 10:00 – 17:00 |
- Kostel je přístupný zdarma!
V místech dnešního kostela na břehu řeky Ohře v sousedství Mostní brány původně stával městský špitál s kaplí sv. Ducha. Po velkém požáru města na jaře roku 1270 povolal Přemysl Otakar II. do Chebu rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou, který založila jeho teta Anežka Přemyslovna, a svěřil jim nově konstituovaný špitál i s kostelíkem do péče. Kaple sv. Ducha sloužící ke konání bohoslužeb byla roku 1347 nákladem měšťana Niklase Walthera z Hofu rozšířena o kapli sv. Václava, která se stala útočištěm nemocných poutníků. Svatostánek byl však v závěru 14. století při dalším požáru opětovně zničen. V roce 1414 se proto město ujímá pod vedením radního Niklase Gummerauera stavby nového kostela. Po zásadní přestavbě kostela, jež byla umožněna především díky štědrým darům bohatých měšťanů, se přikročilo rovněž k úpravě budov špitálu i řádové komendy.
Barokní přestavba koncem 17. století naprosto změnila interiér kostela. Hlavní oltář, věnovaný starostou Georgem Adamem Junckerem po zasvěcení kostela sv. Bartoloměji v roce 1673, stejně jako čtyři další oltáře, byl zhotoven chebskými uměleckými truhláři a malíři. Do téže doby spadá také přestavba komendy a špitálu, která byla realizována z městských finančních prostředků. Již v roce 1674 byla postavena nová kaple sv. Václava, kterou společně se špitální budovou v roce 1809 znovu citelně poničil požár. Ještě v témže roce nechává představený řádu Vinzenz Kraus poškozené části špitálního areálu a kostela alespoň provizorně opravit. Rozsáhlejší renovace proběhla v letech 1814 – 1815. Nová klasicistní špitální budova však byla postavena až ve 20. letech 19. století podle návrhu Vinzenze Prökla.
V dubnu 1945, při vyhození blízkého mostu do vzduchu německými jednotkami před blížícími se oddíly americké armády, byla úplně zničena špitální budova. Kostel a přilehlá kaple byly těžce poškozeny. Zachránit se následně podařilo pouze samotný kostel, který se od roku 1963 stal výstavním a koncertním sálem chebské galerie se stálou expozicí chebské gotické plastiky. V roce 1997 byla tato expozice zrušena a kostel vrácen řádu Křižovníků s červenou hvězdou.
Kostel sv. Bartoloměje má podélnou dispozici bez presbytáře. Interiér je zaklenut šesticípou obkročnou žebrovou klenbou, jež je svedena pouze do jednoho středového sloupu, čímž vytváří nadmíru pozoruhodný prostor.
Adresa hradu
Hrad Cheb
Dobrovského 21
350 02 Cheb
GPS: N 50° 4.85930', E 12° 21.97352'